Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - od simptoma i dijagnoze do savremenih metoda lečenja i prevencije vakcinom.
Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Šta su kondilomi i kako se prepoznaju?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ove promene najčešće se javljaju u genitalnoj regiji - na vagini, anusu, penisu ili testisima, ređe u usnoj duplji ili na drugim delovima tela.
Izgledaju kao mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karakterističnom "karfiolastom" površinom. Mogu biti pojedinačne ili u grupama, a ponekad izazivaju neprijatan miris, iritaciju ili čak krvavljenje usled trenja.
Dijagnostika i važnost drugog mišljenja
Kako se iskustva pacijenata razlikuju, važno je naglasiti da dijagnoza kondiloma nije uvek jednostavna. Postoje slučajevi gde su lekari prvobitno dijagnostikovali kondilome, dok su kasnije utvrđene bezopasnije promene poput polipoze.
Zbog ovakvih razlika u mišljenjima, preporučuje se konsultacija sa više stručnjaka pre nego što se započne bilo kakva terapija. Krioterapija (lečenje tečnim azotom) i lasersko uklanjanje su najčešći postupci, ali njihova efikasnost varira od slučaja do slučaja.
HPV virus - osnovne informacije
Postoji preko 80 poznatih tipova HPV virusa, od kojih većina ne predstavlja ozbiljnu opasnost. Međutim, neki tipovi (posebno HPV 16, 18, 31 i 45) povezani su sa razvojem raka grlića materice, dok tipovi 6 i 11 najčešće izazivaju kondilome.
Virus se prenosi seksualnim kontaktom, ali i blagim dodirom dve sluzokože. Inkubacioni period može trajati od mesec dana do godinu dana, što otežava praćenje izvora infekcije.
Metode lečenja kondiloma
Trenutno dostupne terapije deluju na posledice (bradavice), a ne na sam virus. Najčešći načini lečenja uključuju:
- Krioterapiju (zamrzavanje tečnim azotom)
- Laser terapiju (posebno efektna za unutrašnje promene)
- Primenu lokalnih preparata (podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina)
- Hirurško uklanjanje
Ponavljanje terapije je često neophodno jer se bradavice mogu pojaviti ponovo. Tokom lečenja preporučuje se apstinencija od seksualnih kontakata kako bi se sprečilo širenje infekcije.
Kondilomi tokom trudnoće
Kod trudnica se kondilomi često brže šire zbog fizioloških promena u imunitetu. Lečenje je neophodno tokom celog perioda trudnoće, a laserska vaporizacija se može izvoditi čak i u predterminu porođaja bez rizika po majku i plod.
Prevencija: HPV vakcine
U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv HPV virusa koje sprečavaju infekciju onim tipovima virusa koji najčešće izazivaju rak grlića materice. Vakcine su najefikasnije ako se primene pre prvog seksualnog kontakta, a preporučuju se devojkama i mladim ženama uzrasta od 9 do 26 godina.
Potrebne su tri doze vakcine u razmacima od dva i šest meseci nakon prve primene. Iako cena vakcine nije mala, njen preventivni efekat može biti neprocenjiv u sprečavanju ozbiljnih zdravstvenih problema u budućnosti.
Zaključak
Kondilomi predstavljaju kompleksan zdravstveni problem sa kojim se suočava veliki broj ljudi. Ključni faktori u uspešnom rešavanju problema su: pravovremena dijagnoza, strpljivost tokom lečenja koje može trajati i do godinu dana, te preventivne mere poput vakcinacije.
Važno je naglasiti da iako HPV infekcija može izgledati zastrašujuće, uz pravilno lečenje i praćenje, većina slučajeva ima pozitivan ishod bez trajnih posledica po reproduktivno zdravlje.