Najčešći zdravstveni problemi i njihova rešenja
Sve o zdravstvenim problemima - od nesanice do infekcija urinarnog trakta. Stručni saveti o najčešćim zdravstvenim nedoumicaima.
Najčešći zdravstveni problemi i njihova rešenja
Nesanica - uzroci i lečenje
Nesanica predstavlja veliki problem u savremenom svetu i može se manifestovati u više oblika. Može se desiti da se javi kao potpuni nedostatak sna ili da osoba veoma loše spava u kratkim periodima sa čestim budjenjima.
Vrste nesanice
Nesanica se u vremenskom periodu deli na:
- Prolaznu (svega par noći)
- Kratku (do tri nedelje)
- Dugotrajnu
Sa nesanicom smo se uglavnom svi sretali, ali je to najčešće prolazna nesanica koju često prouzrokuju spoljni uticaji na koje organizmu treba kratko vreme da se privikne.
Fizički uzroci nesanice
Nesanica kao posledica fizičkog problema može se sanirati u redovnom roku. Uzroci mogu biti buka u blizini ili visoke temperature. Ukoliko ne možemo da utičemo na ove faktore, potrebno je organizam priviknuti na nove okolnosti.
Psihički uzroci nesanice
Psihički uzroci nesanice su znatno komplikovaniji. Najčešći psihički uzrok jeste strah od spavanja usled čega se gubi kontrola nad organizmom. Postupak se može odvijati na podsvesnom nivou, tako da se nesanica doživljava kao pojava ničim izazvana.
Prirodni lekovi protiv nesanice
Za lečenje nesanice može da posluži lekovito bilje iz zelene apoteke. Najčešće korišćene biljke su:
- Nana
- Matočika
- Hmelj
- Glog
- Matičnjak
- Odoljen
- Pasiflora
Anemija - čest problem kod žena
Anemija je čest problem, posebno kod žena sa A krvnom grupom. Poboljšanje stanja se može postići ishranom ili odlaskom na planinu, na što veću nadmorsku visinu.
Preporučena ishrana
- Crveno meso (govedje)
- Džigerica
- Borovnica i brusnica
- Semena koprive (pomešana sa kiselim mlekom ili jogurtom na gladan stomak)
Važno je izbegavati crnu kafu, energetske napitke, crni čaj i sve napitke koji sadrže tanin i kofein jer sprečavaju vezivanje gvožđa.
Virusne bradavice - prevencija i lečenje
Bradavice su benigne promene na koži izazvane virusima i sve su kontagiozne (zarazne). Mogu se preneti drugim osobama i autoinokulabilne, što znači da se u koži pacijenta rasejavaju i povećava im se broj.
Vrste bradavica
- Verrucae vulgaris (najčešće na šakama i podlakticama)
- Verucae plane (na čelu, bradi i obrazima)
- Molluscum contagiosum (u obliku mehurića)
- Condylomata acuminata (polne bradavice)
Metode lečenja
Za trajno uklanjanje bradavica idealno sredstvo su radiotalasi. Dokazano je da daju značajno bolje rezultate od drugih metoda (tečni azot, keratolitici ili termokauter) jer su recidivi izuzetno retki.
Prirodni lekovi
Za uklanjanje bradavica koriste se mnoge biljke koje izlučuju sok koji nadražuje kožu. Među najdelotvornijima su:
- Sempervivum tectorum (čuvarkuća)
- Sok od običnog luka
- Sok od rosopasa žutog
- Propolis
Endometrioza - simptomi i terapije
Endometrioza je poremećaj koji predstavlja prisustvo tkiva sluzokože materice (endometrijuma) van šupljine materice. Ovakvo tkivo se ponaša isto kao i tkivo koje je lokalizovano u materici - u svakom ciklusu raste, buja i krvari.
Simptomi endometrioze
- Jaki menstrualni bolovi (dismenoreja)
- Pojačana i produžena menstrualna krvarenja
- Bolni seksualni odnosi
Savremena terapija
Savremena terapija endometrioze bazira se na primeni hormonskih preparata (uključujući određene vrste kontraceptivnih pilula) ili operativnim metodama. Endometrioza se zapravo ne leči već se samo drži pod kontrolom.
Infekcije urinarnog trakta
Infekcije urinarnog trakta su čest problem, posebno kod žena. Simptomi mogu varirati od peckanja pri mokrenju do jake bolove u donjem delu abdomena.
Prirodni lekovi
Za infekcije izazvane E. coli bakterijom preporučuju se:
- Čaj od zalfije
- Brusnica
- Čaj od peršuna
- Domaci lek od belog vina i belog luka
Važno je piti dosta vode i izbegavati prekomerno pranje koje može poremetiti prirodnu vaginalnu floru.
Zaključak
Većina zdravstvenih problema ima rešenje, bilo putem konvencionalne medicine bilo kroz prirodne lekove. Ključno je razumeti uzrok problema i strpljivo raditi na njegovom rešavanju. Redovne kontrole kod lekara i pažljivo praćenje svog organizma mogu sprečiti razvoj ozbiljnijih stanja.
Uvek je bolje sprečiti nego lečiti, stoga se preporučuje zdrav način života, uravnotežena ishrana i redovna fizička aktivnost kao osnovna zaštita od mnogih bolesti.